Funkcjonalny dach ozdobą domu

ksztalt dachuDach określa kształt budynku i nadaje mu odpowiedni wygląd, stanowiąc wizytówkę zamieszkujących go osób.

Stosowane dzisiaj kształty dachów mają swoje źródło w tradycji budowlanej lub są uwarunkowane względami atmosferycznymi i tak np. dachy naczółkowe spotykane częściej w surowych terenach górzystych, znajdują swoje uzasadnienie, ponieważ chronią balkony i loggie. Natomiast użycie tego samego dachu w innych regionach i budynkach o odmiennym kształcie jest raczej mało sensowne.

Faktem jest, że uwarunkowania architektoniczne i ich symbole, jakimi są m.in. dachy, już dawno zatraciły regionalny charakter. Wspomniany dach naczółkowy często kojarzy się obecnie z domem weekendowym o wiejskim charakterze i to bez względu na to, gdzie został postawiony. Dzisiaj decydującym elementem jest fantazja inwestora i projektanta. O tym jak ma wyglądać przyszły dom, decydują często wrażenia z urlopu, pomysły zaczerpnięte z mediów lub przywiązanie do pewnych ulubionych form, które pragnie się zachować, przemieszczając się do innego regionu kraju. Należy jednak pamiętać o tym, że dążenie za wszelką cenę do uzyskania wymarzonej formy, przypadkowy dobór kształtu dachu i okien dachowych rzadko przyczyniają się do uzyskania odpowiedniej funkcjonalności dachu.

Oto kilka wskazówek pozwalających uzyskać znaczne oszczędności jeszcze w trakcie planowania domu:
•    wysunięty mocniej okap dachu zapewni dobrą osłonę tarasu przy znacznie mniejszych kosztach niż np. budowa balkonu,
•    zamiast jednej lukarny można zamontować kilka okien połaciowych,
•    koszt jest ten sam, a pożytek znacznie większy, gdyż każde z nich dostarcza taka samą ilość światła jak lukarna, koszt budowy jednego metra kwadratowego wykuszu jest prawie dwa razy większy niż metra kwadratowego wewnątrz domu, dlatego korzystniej jest powiększyć wymiary podstawowe domu niż stosować droższe dobudówki,
•    trzeba być świadomym tego, że wszystkie dobudówki i przybudówki powiększają nie tylko powierzchnię mieszkalna, ale niestety także powierzchnię ścian, przez które uchodzi na zewnątrz energia grzewcza. Kompaktowy budynek jest tańszy w budowie i eksploatacji niż dom posiadający wykusze, wieżyczki i lukarny,
• rezygnując z podrażających koszt budowy dodatków, nie trzeba wcale wyrzekać się nadania projektowi indywidualnych cech. Można to zrobić np. wybierając odpowiednią kolorystykę pokrycia dachu, elewacji, ram okiennych i wielu innych elementów.