Specjalne metody układania wykładzin dywanowych
Do układania wykładzin dywanowych istnieją specjalne kleje, które umożliwiają zdjęcie wykładziny bez spowodowania uszkodzeń w podłożu. Tutaj mówimy o “ustaleniu” wykładziny klejami umożliwiającymi powtórne zdjęcie. W zależności od wykonania pleców wykładzina jest zdatna do ponownego zastosowania.
Od kilku lat występują w handlu naprawdę niedrogie, proszkowe “ustalacze” do wykładzin dywanowych, które podobnie jak klej do tapet zarabiane są wodą. Po półgodzinie pęcznienia i ponownym, silnym zamieszaniu mieszaniny te są gotowe do użycia.
Układanie wykładzin dywanowych odbywa się jak przy wszystkich klejach jednostronnych. Ułożenie wykładziny podłogowej na kleju powinno następować bezpośrednio w powiązaniu z nakładaniem ustalacza. Poza tym krawędzie wykładziny i szwy powinny być obciążone.
Inną metodą, która gwarantuje dobrą przyczepność, a równocześnie bezproblemowe ponowne zdjęcie jest układanie na tzw. runie przyczepnym lub siatce przyczepnej. Należy pod tym rozumieć runa lub siatkowe tkaniny, powleczone dwustronnie klejem, które po jednej stronie sa zabezpieczone przed sklejeniem ochronną folia. Układanie na runie przyczepnym lub siatce przyczepnej należy przeprowadzić następująco:
Wpierw rozkłada się wykładzinę dywanową na podłodze i przykrawa zgrubnie na krawędziach. Przy kilku pasach krawędzie szwu zostają dokładnie obcięte. Wykładzinę dywanową odkłada się, względnie rozkłada w strefie szwów.
Następnie rozwija się na podłodze runo przyczepne folią ochronną do góry i starannie je pociera deską do pocierania. Po ściągnięciu folii ochronnej wykładzinę dywanową można położyć na runie przyczepnym i ją przykleić.
Nakładanie za pomocą dwustronnej taśmy przyczepnej jest problematyczne w wypadku większych powierzchni.
Ekolog radzi
Rozpuszczalnikowe kleje z żywic syntetycznych i kauczuku syntetycznego zawierają wielkie ilości szkodliwych dla zdrowia rozpuszczalników. Zastosowanie tych klejów powinno odbywać się tylko przy ekstremalnie trudnych sklejeniach. Możliwe dzisiaj do otrzymania w handlu specjalistycznym i na targach dla majsterkowiczów kleje dyspersyjne bezrozpuszczalnikowe mają wystarczającą siłę sklejania dla prawie wszystkich wypadków. Ponieważ ten rodzaj kleju nie zawiera chemicznych rozpuszczalników jest również niepalny. Duża zaletą z ekologicznego punktu widzenia jest to, że przy zastosowaniu tych klejów nie wydzielają się żadne opary szkodzące zdrowiu.
Wskutek chodzenia dochodzi, najczęściej już po krótkim czasie do “rozwałkowania” wykładziny. Tworzą się wybrzuszenia. Przed ułożeniem wykładzinę dopasowuje się wpierw do pomieszczenia, a następnie zawija na krawędziach. Po naklejeniu i potarciu taśmy klejącej ściąga się ochronny pasek papierowy, a wykładzinę nakleja na taśmę klejącą.