Płyty z wełny mineralnej.
Zastosowana tu płyta firmy Rockwool wypełniona wełną skalną ma współczynnik przewodzenia ciepła 0,35. Jest wykonana w ten sposób, że na górze jest twarda, a od spodu miękka, by lepiej dopasowała się do podłoża. W nowym domu zakłada się najpierw na deskowaniu warstwę paro-chronną, na to płyty izolacyjne, a na górę folię paroprzepuszczalną, która odprowadza wilgoć, a jednocześnie nie pozwala na przeniknięcie z zewnątrz wody i wiatru. Następnie mocowane są kontrłaty przytwierdzane do krokwi specjalnymi wkrętami. Natomiast w starym budynku można ją stosować również do izolacji między krokwiami.
Z kolei firma lsover prezentuje płyty z wełny skalnej o niewielkich wymiarach i podobnym współczynniku przenikania ciepła. Posiadają one sztywną warstwę wełny skalnej, umożliwiającą chodzenie po ułożonej nawierzchni. Pod materiałem izolacyjnym znajduje się warstwa polimerowo-bitumiczna. Płyty posiadają specjalnie ukształtowaną krawędź czołową, która po złożeniu ulega sfilcowaniu, tworząc szczelną powłokę termoizolacyjną. W czasie układania nie powstają praktycznie żadne odpady, ponieważ obcięte kawałki można ponownie zastosować.
Płyty z utwardzonej pianki polistyrenowej.
Duży format elementów wypełnionych polistyrenem umożliwia szybkie układanie. Dolna płyta wykonana jest z włókna drzewnego, dzięki temu obok dobrej izolacji termicznej, osiąga się również dobrą izolację akustyczną. Na górnej powierzchni płyt elementów znajduje się zawinięta taśma samoprzylepna. Krawędź wzdłużna płyt jest wyprofilowana w ten sposób, że łączy się ją na podwójny zakład, natomiast część czołowa jest wyposażona w połączenie na pióro i wpust.
Poręczne i bardzo lekkie płyty z polistyrenu (system firmy Thermodach) układane są bezpośrednio na łatach dachowych i nie wymagają żadnych dodatkowych warstw funkcyjnych. Całą więźbę dachową osłania warstwa izolacyjna, która może też odprowadzać wodę poprzez rowki odwadniające wyżłobione w nawierzchni. Producent oferuje różne wielkości płyt, które można dopasować do odstępów pomiędzy łatami. Elementy izolacyjne układa się w jednym ciągu roboczym razem z dachówkami.
Materiał z wełny szklanej.
Kolejną metodę przedstawia firma Pfleiderer: na deskowaniu zakłada się najpierw warstwę parochronną. Na końcu każdej krokwi mocuje się podpórki tzw. knagi (o szerokości krokwi i wysokości równej izolacji oraz kontrłaty), które przejmą obciążenie dachu. Po rozłożeniu pierwszego pasa wełny szklanej mocuje się belki izolacyjne (np. ze sprasowanej wełny) i zakłada kolejny pas izolacji. Po nałożeniu folii chroniącej przed przenikaniem z zewnątrz wody i wiatru mocuje się całość kontr-łatami do krokwi.
Płyty z włókien drzewnych.
Włókna drzewne charakteryzuje przede wszystkim zdolność do magazynowania ciepła, co zapewnia dobrą ochronę przed letnimi upałami. Zgromadzone ciepło jest przekazywane do pomieszczenia po wielu godzinach, a w tym czasie temperatura zewnętrzna staje się niższa i nadmiar ciepła w mieszkaniu można usunąć poprzez wietrzenie. System termoizolacji prezentowany przez firmę Pavatex zakładany jest dwuwarstwowo, z przesuniętą spoiną czołową. Ochronę przed warunkami atmosferycznymi zapewnia górna płyta z włókna drzewnego o grubości 20-22 mm.
Płyty wykonane z korka.
System izolacji oparty na płytach wykonanych z korka zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną. Budowa systemu jest następująca: na deskowaniu zakładany jest materiał parochronny, a na nim dwie warstwy płyt korkowych z przesuniętymi wzajemnie spoinami czołowymi. Podobnie jak w przypadku płyt drzewnych zakłada się górną płytę, chroniącą przed warunkami atmosferycznymi. Na okapie mocuje się podpórki tzw. knagi, w celu wychwycenia sił wzdłużnych.
Wdmuchiwane płatki celulozy.
Celuloza termoizolacyjna wykonana jest z makulatury przerobionej na drobne płatki. Wdmuchuje się ją w pustą przestrzeń od strony kalenicy lub przez otwory w dachu. Celuloza zapewnia dobrą izolację akustyczną oraz reguluje zawartość wilgoci. Konstrukcję wykonuje się w ten sposób, że na deskowaniu zabezpieczonym folią parochronną, mocuje się podwójne krokwie i wykonuje oszalowanie. Potem zakładane są kontrłaty i łaty dachowe. Materiał izolacyjny wdmuchiwany jest pomiędzy krokwie od strony kalenicy.