Powierzchnia tarasu bądź chodnika wykonana z naturalnej cegły klinkierowej upiększa otoczenie i emanuje ciepłą barwą.
Cegła klinkierowa użyta do brukowania charakteryzuje się prostokątnym formatem umożliwiającym stosowanie dużej ilości wzorów układania. Pomimo wspaniałych właściwości cegły klinkierowej i wysokiej jakości wyłożonej powierzchni, wielu inwestorów chętniej stosuje betonową kostkę brukową, która jest znacznie tańsza, chociaż nie stwarza tak ciepłego, domowego wręcz nastroju, jak kostka klinkierowa.
W czasach, gdy materiały naturalne takie jak drewno i cegła zyskują nieco bardziej na znaczeniu, chętniej stosuje się również wypalaną, czerwoną cegłę do upiększenia otoczenia. Klinkier brukowy stwarza możliwość harmonijnego kształtowania dialogu pomiędzy architekturą i przyrodą. Surowiec budowlany, z którego wykonuje się cegłę klinkierową, nadaje jej naturalne piękno i miły dla oka kolor. Powierzchnia wyłożona klinkierem charakteryzuje się szeroką gamą odcieni, podkreślających jej indywidualny charakter i swoiste piękno.
Odporna na warunki atmosferyczne
Cegła klinkierowa nie traci barwy pod wpływem słońca, jest od por-na na działanie mrozu oraz ciepła i nie ściera się. Typowym, klasycznym kształtem jest prostokąt. Ułatwia on zachowanie przejrzystego układu spoinowego i stwarza możliwość dowolnego kształtowania powierzchni. Oczywiście istnieją też wyroby klinkierowe w kształcie kwadratów, trójkątów, wielokątów i indywidualnie wykonanych kształtek. Jednak wystarczy klasyczny, prostokątny kształt, aby wykonać różnego rodzaju wzory, jak np. łączenia parkietowe, jodełkowe, przelotowe, przekątne, a nawet kołowe i łukowe. Można łączyć wzajemnie wszystkie rodzaje układania, stosować kombinacje, tak aby poszczególne wzory nachodziły na siebie lub współgrały.