Ogrodzenie stanowi wizytówkę domu i dużo mówi o jego mieszkańcach. Stąd zrozumiała jest troska o jego należyty wygląd i stan techniczny. Duża ilość gotowych systemów ogrodzeniowych zachęca do samodzielnego montażu.
Istnieje wiele możliwości ogrodzenia własnej parceli: roślinami, drewnianym płotem z desek lub okrąglaków, gotowymi przęsłami z tworzywa sztucznego, tradycyjną siatką drucianą oraz elementami metalowymi. Płot musi być dostosowany do stylu budynku oraz współgrać z wystrojem dzielnicy.
Systemy ogrodzeniowe
Z pewnością wiele osób chciałoby otoczyć swoją posesję kunsztownie wykonanym ogrodzeniem. Jednak cena za wysokiej jakości pracę rzemieślnika stanowi często poważną barierę. Wtedy pozostaje jedno wyjście: zakup gotowego systemu ogrodzeniowego, który można samemu zmontować. Wymiarowe elementy wystarczy tylko umiejętnie przymocować do słupków lub ściany. Znajomość podstawowych zasad majsterkowania zupełnie wystarczy, aby samodzielnie przeprowadzić montaż. Nawet ilość narzędzi potrzebnych do wykonania tej pracy jest bardzo ograniczona: wystarczy łopata do wykopania fundamentu, poziomnica, sznurek mierniczy, śrubokręt, klucze do śrub i ewentualnie wiertarka (jeżeli ogrodzenie mocowane jest też do ściany). Poszczególne elementy do montażu dostarczane są w zestawie i dostosowane do rodzaju płotu.
Właściwe rozplanowanie ogrodzenia
Zanim podejmie się decyzję wyboru odpowiedniego systemu ogrodzeniowego należy dokładnie wytyczyć miejsce jego przebiegu. Trzeba uzmysłowić sobie, ile będzie naroży i o jakim kącie rozwarcia, czy granica działki przebiega dokładnie pod kątem prostym? Kolejnym istotnym elementem jest sposób zamocowania. Czy płot będzie wolno stojący, albo zostanie przytwierdzony też do ściany? Długość ogrodzenia z gotowych elementów może być dowolna, a indywidualny wygląd płotu można uzyskać poprzez kombinację przęseł o różne szerokości i zmiennym rastrze.
Bramy wjazdowe
W skład systemów ogrodzeniowych wchodzą również bramy wjazdowe przesuwne i uchylne. Brama przesuwna porusza się wzdłuż ogrodzenia, a zastosowany układ prowadzenia bezszynowego zapewnia płynny ruch skrzydła bramy, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. W wersji automatycznej brama przesuwna wyposażona jest w urządzenia sterujące, umieszczone w słupku, co gwarantuje komfort i chroni przed dostępem niepowołanych osób. W przypadku braku zasilania, bramę można z łatwością otworzyć ręcznie, rozblokowując mechanizm za pomocą specjalnej dźwigni zamontowanej na obudowie słupka – zamykanej na kluczyk. Automat zasilany jest napięciem bezpiecznym 24V, posiada funkcję powolnego startu i zatrzymania.