Jakie polecacie szlifierki elektryczne?
Elektryczne szlifierki mogą znacznie ułatwić prace wykończeniowe w drewnie, a w przypadku innych materiałów znacznie ją przyspieszyć. Możemy je nabyć jako samodzielne narzędzia lub przystawki do wiertarek.
Jako samodzielne narzędzia szlifierki występują na rynku w trzech rodzajach. Szlifierki oscylacyjne często używane są zarówno do szlifowania wykańczającego powierzchni (szczególnie jeśli chodzi o drewno), jak również do bardzo dokładnego wygładzenia przed malowaniem, bejcowaniem czy lakierowaniem. Szlifierek taśmowych używa się wtedy, gdy zachodzi potrzeba usunięcia większej ilości drewna, a czasem do profilowania. Mogą też służyć do usuwania powłok powierzchniowych, na przykład farby z drewna czy metalu. I trzeci rodzaj to cykliniarki bębnowe do podłóg,
Szlifierki taśmowe
Szlifierki te (popularnie nazywane?„czołgami”) są większej i mają większą moc od oscylacyjnych. Służą do usuwania dużych ilości materiału. Element ścierny to taśma płótna ściernego o standardowych wymiarach, połączona w okrąg i rozpięta na dwóch wałkach. Tylny wałek napędza taśmę, a przedni reguluje siłę naciągu poprzez zmienne położenie. Płaska poduszka między wałkami pozwala na dociskanie taśmy do szlifowanej powierzchni.
W Polsce dostępnych jest wiele modeli szlifierek taśmowych Większość z nich ma moc 500-650 W i przeznaczona do taśm o szerokości 65 lub 75 mm, ale oczywiście są też modele profesjonalne o mocy do 1000 W i na szersze taśmy. Szlifierki te mogą być również wyposażone| w pochłaniacz pyłu.
Szlifierki oscylacyjne (orbitalne)
Pierwsze tego rodzaju szlifierki były opracowane jako przy stawki do wiertarek i wciąż jeszcze są używane szczególnie przez tych majsterkowiczów, którym, nie opłaca się kupowanie dodatkowego narzędzia.Obecnie są coraz mniej popularne.
Samodzielne narzędzia tego rodzaju mają prostokątną stopkę szlifującą wyłożoną miękką podkładką na którą| przypinany jest papier ścierny. Silnik elektryczny porusza stopką małymi ruchami okrężnymi w cyklu 20 000 obrotów na minutę.
Stopki szlifierek mają standardowe wymiary odpowiadające jednej trzeciej lub jednej drugiej arkusza papieru ściernego. Ponieważ papier ścierny| sprzedawany jest w arkuszach 280 x 230 mm, stopki mają odpowiednio 230 x 93 mm i 280 x 1 15 mm. Szlifierki z większymi stopkami charakteryzują się znacznie większą wydajnością, mniejsze zaś mają tę zaletę, że są lżejsze i dzięki temu wygodniejsze w użyciu. Ostatnio na rynku pojawiły się jeszcze mniejsze modele,których konstrukcja pozwala wygodnie pracować jedną ręką i które przystosowane są do jednej czwartej arkusza papieru
ściernego.Większość szlifierek tego rodzaju ma 200 W, ale są też profesjonalne o większej mocy, przystosowane do intensywnej eksploatacji.
Niektóre wyposażone są o mniejszej prędkości obrotowej, aby można było zbierać więcej materiału. Są też modele z regulowaną prędkością obrotową, co pozwala na wszechstronniejsze zastosowanie. Wiele typów szlifierek wyposażonych jest w pochłaniacze pyłu. Są to albo worki zamontowane na szlifierce, albo gniazdo do podłączenia rury od odkurzacza.
Cykliniarki do podłóg
Cykliniarki tego rodzaju to skrzyżowanie bębnowej kosiarki do trawy i odkurzacza. Papier ścierny przypięty jest do specjalnego bębna. Zazwyczaj używa się ich do szlifowania nowych lub starych podłóg. Bardzo niewielu ludzi kupuje je na własność na ogół są wypożyczane Bęben ma najczęściej 300 mm szerokości, a wszystkie modele wyposażone są standardowo w pochłaniacze pyłu.
Przystawki szlifujące
Na rynku są dostępne trzy rodzaje przystawek do wiertarek elektrycznych: dyski, walce oraz elastyczne krążki. Dyski służą do szybkiego usuwania powłok, ale ich wadą jest to, że pozostawiają rysy na materiale. Walce służą do wykańczania elementów profilowanych, a elastyczne krążki można stosować zarówno na płaskich, jak i na profilowanych powierzchniach.