Jakie są rodzaje i typy śrubokrętów?
Do mocowania lub łączenia elementów stosuje się różne typy śrub i wkrętów, które różnią się między sobą kształtem i wielkością. Aby ich nie uszkodzić podczas przykręcania, musimy użyć śrubokręta z odpowiednią końcówką .
Do każdego zadania, które zamierzamy wykonać, np. w pracach stolarskich lub elektrycznych, musimy użyć innego typu śrubokrętu. Różnią się one między sobą rozmiarem, kształtem oraz końcówką, która musi pasować do typu odkręcanej lub zakręcanej śruby. Nawet podstawowy zestaw, zwykle używany do codziennych prac, powinien zawierać kilka śrubokrętów o różnych rozmiarach i kształtach, np. prosty śrubokręt oraz zakrzywiony do trudno dostępnych miejsc, a także kilka specjalistycznych, np. izolowany elektryczny, krzyżakowy, albo klucz
z sześciokątną końcówką.
Śrubokręty płaskie
Zwykłe śrubokręty posiadają ergonomiczne ukształtowaną rączkę przymocowaną na stałe do stalowego ostrza, którego końcówka przystosowana jest do przeciętej lub krzyżowej głowy wkręta lub śruby. Najczęściej stosowane są dwa typy rączek: dla stolarzy i dla mechaników. Rączki typu stolarskiego były wykonywane z drewna, ale obecnie zastąpiono je tworzywem sztucznym. Mają one kształt spłaszczonej gruszki pozwala to pewnie chwycić narzędzie i z łatwością nim manipulować, a przy odkręcaniu lub zakręcaniu wkrętów pozwala uzyskać również lepszy oment siły i kontakt z wkrętem. Śrubokręty przeznaczone do pracy dla mechaników mają rączkę żłobioną, co z kolei pozwala na sprawny chwyt dłońmi ubrudzonymi olejem. Oba wyżej wymienione typy śrubokrętów dostępne są z ostrzami o różnej długości i końcówkami o różnej wielkości. Dobrze jest posiadać kilka śrubokrętów do przykręcania wkrętów o różnych wymiarach. Bardzo przydaje się śrubokręt o pękatej rączce i bardzo krótkim ostrzu. Nadaje się do przykręcania luk odkręcania śrub znajdujących się w trudno dostępnych miejscach.
Jeśli wkręcamy dużą liczbę śrub, używanie zwykłego śrubokręta nie jest wygodne – można nabawić się odcisków na dłoniach.
Śrubokręty z grzechotką
Przy posługiwaniu się śrubokrętem z mechanizmem zapadkowym, tzw. „grzechotką”, nie ma potrzeby zwalniania uchwytu rączki. Mechanizm grzechotki pozwala na prowadzenie śruby przy pomocy szeregu obrotów, ;podczas których raczka wraca do pozycji pierwotnej, przygotowując się do następnego obrotu. Wkrętak ze spiralnym mechanizmem zapadkowym działa podobnie, ale obracamy nim poprzez naciskanie rękojeści w dół. Większość śrubokrętów tego typu ma wymienne końcówki.
Śrubokręty krzyżakowe i inne
Do wkręcania lub wykręcania śrub z krzyżowym wycięciem w łbie potrzebny jest śrubokręt krzyżakowy. Choć wyglądają podobnie, należy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów śrubokrętów krzyżakowych. Różnice w profilu końcówki są subtelne, lecz przy większych pracach dobre dopasowanie do łba śruby może być ważne. Najlepiej mieć jeden śrubokręt każdego rodzaju; Rozmiar nr 2 powinien pasować do najczęściej używanych rozmiarów śrub. Można również dostać odpowiednie nasadki krzyżakowe do śrubokrętów grzechotkowych i wkrętaków z mechanizmem spiralnym.Ze specjalistycznych śrubokrętów najczęściej potrzebny jest mały wąski do prac elektrycznych (najlepiej z próbnikiem napięcia), jak również kilka do odkręcania śrub z łbem posiadającym gniazdo sześciokątne tzw. klucz Allena), które często używane są przy montażu mebli.
Do bardzo mocno zakręconych śrub, szczególnie w metalu, można użyć śrubokręta udarowego, którego końcówka obraca się pod uderzeniem młotka w rączkę.