Przyklejanie wykładzin podłogowych klejem, umożliwiającym ponowne ich zdjęcie

W wielu wypadkach zamierza się układać wykładziny dywanowe także w wynajętych mieszkaniach, w których wynajmujący wyraźnie żąda, aby przy przeprowadzce wykładzina podłogowa została ponownie zdjęta i aby na podłodze nie pozostały żadne uszkodzenia.
Nie nadają się do tego normalne kleje rozpuszczalnikowe z żywic syntetycznych lub dyspersyjne kleje z żywic syntetycznych, ponieważ wnikają one głęboko w powierzchnię podłoża i dają się usunąć jedynie z duża trudnością.
Sposobem przyklejania bardzo łatwym do usunięcia jest zastosowanie dwustronnej taśmy klejące. Jeżeli jednakże pomieszczenie jest bardzo duże, wykładzina podłogowa jest szczególnie narażona na zużycie lub nie nadaje się do zamocowania dwustronną taśmą klejącą, to jako alternatywa występuje tzw. klej umożliwiający ponowne zdjęcie wykładziny (“kleje WA”).
Kleje te mają tę zaletę, że one same i ustalone nimi wykładziny dywanowe (nie mówi się tu o “klejeniu”) mogą być łatwo ponownie usunięte z podłoża. Najczęściej jednak wykładzina podłogowa po tym nie nadaje się do dalszego użytku.

Przy zakupie klejów do ponownego zdjęcia wykładziny należy zwracać uwagę na to, aby były one bezrozpuszczalnikowe i mogły być obciążane rolkami ruchomych krzeseł lub foteli. Nie wszystkie kleje “WA” wykazują te właściwości.

Ustalanie wykładzin dywanowych klejami umożliwiającymi ponowne ich zdjęcie wymaga mniej chłonnych podłoży. Jastrychy cementowe muszą być uprzednio przeszpachlowane, a chłonne podłoża muszą być zagruntowane odpowiednim środkiem. Przed nałożeniem kleju grunt musi być całkowicie wyschnięty. Zanim wykładzina dywanowa zostanie wyłożona do 1-2 dniowego dostosowania się do klimatu pomieszczenia podłoże musi być oczyszczone odkurzaczem.

Wykładzinę dywanową rozkłada się całkowicie w pomieszczeniu i obcina ostrzem hakowym wszystkie krawędzie przylegające do otaczających ścian. Wykładziny nie
wolno od tego czasu przesuwać. Wykładzinę należy zwinąć mniej więcej do połowy.
Gotowy do użytku klej nabiera się wałkiem z pojemnika i nakłada na podłoże równomiernie cienko wg instrukcji producenta kleju.
Wykładzina dywanowa przycięta na wymiar zostaje “rozwinięta” w podłoże klejowe i najpierw specjalnie dobrze dotarta na krawędziach. Ewentualne pęcherze powietrza przy kolejnym docieraniu całej, ustalonej powierzchni zostają wyciśnięte w kierunku jeszcze zwiniętej strony wykładziny.
Teraz składa się drugą połowę wykładziny podłogowej, nakłada klej w wolnej strefie podłogi i rozwija wykładzinę w podłoże klejowe podobnie jak poprzednio. Podczas twardnienia kleju można skorygować położenie pasów w strefach brzegowych i szwów. Należy wycisnąć drewnem do pocierania wszystkie pęcherze powietrza w kierunku brzegów, a następnie obciążyć ewentualne szwy deską, na której ustawia się większą ilość ciężkich przedmiotów.
Przy późniejszym, ponownym zdejmowaniu wykładziny dywanowej należy postępować bardzo ostrożnie, Kleje do ponownego zdejmowania wykładzin mają wysoką wytrzymałość na ścinanie, ale niska wytrzymałość na odrywanie. Wykładzinę podnosi się w obszarze brzegowym w jednym miejscu w górę a następnie ciągnie wolno i płasko nad podłogą. Jeżeli klej na jednym miejscu się zerwie, próbuje się ściągnięcia wykładziny z innej strony. Można sobie pomóc przy tym szpachlą.
W wielu wypadkach pozostają jeszcze resztki kleju na podłodze. Zmiękcza się je przez dłuższy czas wodą ze środkiem do mycia.
Końcowe, całkowite usunięcie kleju nie powinno stanowić problemu przy fachowym operowaniu szpachlą.