Zdobnicze walory płytek
Płytki okładzinowe, dostępne w setkach barw, wzorów i kształtów, stwarzają niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o kompozycję i styl. Mogą z powodzeniem zastąpić farbę czy tapetę w pomieszczeniach różniących się od pozostałych przeznaczeniem, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach, gdzie kafelki spełniają zarówno rolę dekoracyjną, jak i praktyczną.
Najlepsze efekty daje zazwyczaj oryginalne połączenie gładkich lub wypukłych kafelków w jednym lub dwóch kolorach. W większości przypadków kafelki wzorzyste najlepiej wyeksponować na jednej ścianie pomieszczenia, pozostałe powierzchnie pokrywając kafelkami gładkimi. Innym rozwiązaniem jest rozmieszczenie ich wśród gładkich płytek, pojedynczo lub w rzędach.
Kafelkowe freski mogą mieć również interesujące walory zdobnicze, pod warunkiem dobrania właściwego stylu i skali. W małym pomieszczeniu ich tłem powinny być kafelki utrzymane w jednej barwie, by nie dopuścić do powstania wrażenia pstrokacizny.
Płytki równie efektownie prezentują się na ścianach, jak i na podłogach. Często umiejętny dobór płytek podłogowych zmienia charakter całego pomieszczenia. Należy jednak uważać, by efekt nie był zbyt silny.
Na przykład wyrazisty czarno-biały wzór na podłodze powinien być zrównoważony przez stonowaną barwę ścian.
Zmniejszanie dużej przestrzeni
Cieple, wesołe kolory mogą sprawić, że duża łazienka wyda się przytulniejsza. Wiśniowy kolor podłogi, przeniesiony do pewnej wysokości na ściany sprawia, że pomieszczenie wydaje się niższe, zaś wkomponowane w czerwień niebieskie kafelki redukują wrażenie nadmiernej dominacji jednej barwy. Kolorowe masy do spoin mogą spełniać podobne zadanie, uzupełniając barwę kafelków lub stanowiąc do niej kontrast.
Zwiększanie malej przestrzeni
Jednolita mozaikowa okładzina ścian i podłogi nadaje zwykłej łazience znamiona wyszukanej elegancji, jak również sprawia, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Wyposażenie łazienki stanowi plamy innej barwy.
Śmiały wzór na podłodze
Czarne i białe płytki winylowe mogą sprawiać piorunujące wrażenie, zwłaszcza gdy są ułożone po skosie. Efekt ten należy osłabić stonowaną kolorystyką ścian. Wrażenie można pogłębić przez obwódki z czarnych płytek.
Przytulny i elegancki przedpokój
Płytki klinkierowe są wprawdzie chłodne w dotyku, lecz cieple w barwie i harmonizują z miękką, neutralną kolorystyką ścian przedpokoju oraz z naturalną sośniną kuchennych mebli, dzięki czemu cały ten odcinek wydaje się stanowić całość.