Gruntowy wymiennik ciepła umożliwia wstępne podgrzanie powietrza dostarczanego przez urządzenia wentylacji mechanicznej do domu. Najczęściej ma postać mniej lub bardziej wymyślnego układu rur, w którym krąży samo powietrze lub płyn akumulujący temperaturę z gruntu (np. glikol) Ziemia poniżej pewnej głębokości ma stałą temperaturę, dlatego aż się prosi skorzystać z darmowego źródła ciepła (zimą) lub chłodu (latem).
Czy jednak w sytuacji gdy mamy rekuperator gra jest warta świeczki?
Bynajmniej, nie jest to oczywiste. Dzisiejsze rekuperatory mają na tyle wysoką sprawność, że te urządzenia pracując w jednym układzie zaczynają się dublować. W rezultacie temperatura nawiewanego powietrza do domu może być zaledwie o kilka procent wyższa w duecie gwc – rekuperator w porównaniu do samego rekuperatora. A koszt wykonania gwc nie jest jednak pomijalny. ( Dużo zależy to od przyjętego wariantu – najtańszy wariant to samodzielne wkopanie w ziemię zwykłej rury, najdroższy – kompletne, systemowe, zaawansowane technologicznie urządzenia )
Dlatego nie brakuje wśród fachowców zadeklarowanych przeciwników budowy gwc współpracującego z rekuperatorem. Wskazują oni na brak ekonomicznego sensu i pomijalne zyski cieplne, a w związku z tym małe oszczędności jeśli chodzi o koszty ogrzewania.
W praktyce gwc wykonane niedużym nakładem finansowym ma zalety. Do głównych zaliczyłbym:
– trochę wyższa temperatura nawiewu w zimę – co prawda może to być np. 2 stopnie, ale 2 stopnie również robi wcale nie małą różnicę jeśli chodzi o komfort odczuwania. Pamiętajmy, że powietrze nawiewające samo w sobie ma efekt chłodzący (chodzi o subiektywne odczucia) i nawet małe różnice są znaczące.
– w lato niższa osiągalna temperatura nawiewu pozwala wentylować dom nawet w czasie upałów. W układach z samym rekuperatorem częstą praktyką jest wyłączanie wentylacji w upał i powtórne włączanie w godzinach wieczornych.
– mając wydajny GWC można się nawet pokusić o chłodzenie domu za pomocą np. mocniejszego zewnętrznego wentylatora, który kieruje powietrze obiegiem zewnętrznym poza rekuperatorem.
Na pytanie czy warto budować GWC spróbuję odpowiedzieć tak: pod względem czysto finansowym temat rzeczywiście jest dyskusyjny. Natomiast jeśli chodzi o komfort to GWC ma pewne walory. Jeśli te aspekty są dla nas ważne – to warto budować GWC i cieszyć się lepszym komfortem mieszkania w domu.
Pamiętajmy też, że najlepiej zdecydować się na GWC w trakcie budowy, bo później żona raczej nie pozwoli zrujnować jej pieczołowicie pielęgnowanego ogródka.