Opis najważniejszych narzędzi, które są potrzebne przy układaniu wykładzin dywanowych, PCV i parkietu.
Narzędzia pomiarowe
1 Calówka: potrzebna przy prawie każdej czynności roboczej, gdzie w grę wchodzi dokładność. Podobnie do pomiaru odległości nadaje się również zwyczajna, kieszonkowa miara taśmowa (dług. 2-3 m).
2 Poziomnica: do wymierzenia podłoża w połączeniu z liniałem poziomniczym lub długą, prostą deską bezwzględnie potrzebna jest poziomnica. Należy sprawdzić jej dokładność, przykładając ją do poziomnicy, próbnej kreski na ścianie w obydwu przeciwnych kierunkach.
3 Kątownik: do rysowania prostych kątów przy przycinaniu na długość elementów gotowego parkietu.
4 Liniał poziomniczy (z drewna), albo długa, prosta deska. Do pomiaru ewentualnie występujących różnic wysokości przy przygotowaniu podłoży.
Narzędzia do piłowania i cięcia
5 Piłka stolarska: do przycinania na długość krawędziaków do konstrukcji podłoża i do przycinania elementów parkietu.
6 Lisi ogon: do cięcia płyt izolacyjnych, np. z twardej pianki, jak również do przycinania krawędziaków na długość.
7 Piłka precyzyjna: do przycinania listew drewnianych na długość, gdzie powinno się unikać strzępienia drewna.
8 Piłka ukośnica: do przycinania pod kątem 45° listew przyściennych lub ozdobnych.
9 Ręczna piła tarczowa: do przycinania na długość elementów gotowego parkietu.
10 Piłka otwornica: praktyczna do wykrawania przepustów w podłodze na rury wodne i ogrzewania.
11 Nóż do cięcia wykładzin dywanowych: możliwość wielostronnego zastosowania przy wszystkich robotach, jednakże szczególnie do cięcia wykładzin dywanowych i podłogowych wykładzin PCV. Nóż ma kilka ostrzy, które mogą być wymieniane w zależności od potrzeby.
12 Nóż zwykły: szczególnie praktyczny do cięcia płyt i filców izolacyjnych.
Narzędzia do mocowania
13 Wiertarka elektryczna: do wiercenia otworów w drewnie i kamieniu (betonie). Bezwzględnie potrzebna przy określonych robotach przy budowie podłogi i przy mocowaniu listew przypodłogowych, ozdobnych, profili zabezpieczających itp.
14 Wiertło do kamieni: w połączeniu z wiertarką udarową znacznie ułatwia wiercenie w kamieniu i betonie (najlepiej z wierzchołkiem ze specjalnej stali).
15 Wiertło do drewna: do wiercenia w drewnie, najlepiej z wierzchołkiem centrującym. Uwaga: wierteł do drewna nie stosować do kamienia i betonu, do tego się nie nadają.
16 Wiertło do metalu: do wiercenia w metalu, nieodzowne przy mocowaniu profili metalowych i listew zakrywających, które jeszcze nie maja otworów.
17 Wkrętaki: należy mieć pod ręką większą ich ilość, pasującą do różnych wielkości wkrętów.
18 Pogłębiacz: do zagłębiania gwoździ, szczególnie praktyczny np. przy przybijaniu gwoździami elementów gotowego parkietu.
19 Przypinacz: nie wymagany koniecznie, ale użyteczny w wielu operacjach roboczych (także do prowizorycznego mocowania).
Narzędzia do obróbki drewna
20 Papier ścierny: o różnorakiej ziarnistości (80…220) jest nieodzowny przy wszystkich robotach w drewnie, np. do obróbki listew, do zaokrąglania krawędzi jako taśmowy papier ścierny do szlifowania podłóg w połączeniu ze szlifierką do parkietów i do gładzenia powierzchni.
21 Dłuto płaskie: do dłutowania otworów, do wyrównywania wystających sęków itp.
22 Strug: do wyrównywania wystających sęków w starych podłogach drewnianych, do zestrugania drzwi po ułożeniu wykładzin podłogowych.
23 Szlifierka do podłóg, jak również szlifierka od parkietów: do zeszlifowywania (cyklinowania) starych podłóg, które mają służyć jako podłoże do wykładziny dywanowej lub parkietu, do szlifowania kostki drewnianej potrzebna jest szlifierka do podłóg. Niestety majsterkowicz rzadko nią dysponuje (w dobrych sklepach dla majsterkowiczów można je wypożyczyć), jest ona w każdym razie bardzo użyteczna przy obróbce podłóg parkietowych, może jednakże, w wypadku niemożliwości jej uzyskania, być zastąpiona mocnymi szlifierkami taśmowymi.
24 Szlifierka taśmowa: do zeszlifowywania starych podłóg parkietowych, gdy nie dysponuje się szlifierką do podłóg.
Narzędzia do klejenia
25 Szpachla uzębiona: do nakładania klejów przy całopowierzchniowym klejeniu wykładzin dywanowych i pasków. Uzębienie musi być dostosowane do danych producenta kleju.
26 Wałek do powlekania: do równomiernego nanoszenia klejów przy całopowierzchniowym klejeniu wykładzin dywanowych i parkietu.
Narzędzia do robót wstępnych
27 Pobijak ręczny: pobijak ręczny (lub inny, ciężki młotek) potrzebny jest zawsze
tam, gdzie potrzebne są zgrubne roboty wstępne (usuwanie resztek zaprawy, wykonanie przejścia w murze, itp.).
28 Przecinak: Przecinak ułatwia roboty wstępne jak: usuwanie resztek zaprawy na podłożu, wykucie otworów pod belki, przygotowanie krawędzi stopni schodów kamiennych do ułożenia wykładziny dywanowej.
29 Kielnia gładząca: Do wygładzania nierównych podłoży szpachlówką do wyrównywania lub płynnym jastrychem.
30 Szpachla: do nakładania i gładzenia masy szpachlowej przy wyrównywaniu podłoży, do usuwania starych resztek lakierów lub środków pielęgnacyjnych na podłożach itp.
31 Pistolet wyciskowy: Do wyciskania trwale elastycznych kitów (np. kauczuku silikonowego) przy uszczelnianiu krawędzi podłóg i szczelin dylatacyjnych.