Podczas gdy tradycyjny parkiet jest układany w pojedynczych sztabkach lub płytkach, a dopiero później zostaje szlifowany i zakonserwowany, to gotowy parkiet ma tę zaletę, że może być układany w dużych elementach i nie wymaga żadnej obróbki powierzchniowej. Elementy gotowego parkietu są (wg DIN 280) wykonanymi “przemysłowo i obrobionymi na gotowo (np. zakonserwowanymi lakierami z żywic syntetycznych) elementami podłogowymi z drewna, materiałów drewnianych lub innych materiałów konstrukcyjnych, których powierzchnię stanowi drewno, które po montażu nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki (np. dalszej konserwacji)”.
Gotowy parkiet jest zawsze zbudowany z różnych warstw drewna, sklejonych ze sobą. Poszczególne warstwy są przy tym względem siebie przestawione pod kątem prostym względem ich rysunku słojów. Wskutek tego “usztywnienia” elementy pozostają nadzwyczaj stabilne. Stanowi to wielką zaletę przy układaniu: elementy gotowego parkietu mogą w ten sposób być układane we względnie dużych płytkach zarówno pływającego, a więc bez stałego połączenia z podłożem, jak i sklejone z podłożem lub przybite przez gwoździem do legarów podłogowych.
Elementy są wokół zaopatrzone we wpust i wypust. Stabilność kształtu i duża dokładność wymiarowa gwarantują dokładne łączenie poszczególnych płyt.
Gotowy parkiet można układać wszędzie. Wskutek stabilnej budowy elementy mogą być tak cienkie, że łączenie z innymi wykładzinami jest bezproblemowe. Handel oferuje elementy gotowego parkietu w różnorakich wzorach ułożenia. Można wybierać pomiędzy wzorami: podłogi statku, szachownica, plecionką oraz gotowym parkietem o powierzchni kostki drewnianej. Gotowy parkiet można zasadniczo otrzymać w dwóch różnych formatach: płytek kwadratowych i prostokątnych. Wymiary tych płyt są różne w zależności od producenta: płyty kwadratowe są dostarczane przeważnie w grubości pomiędzy 10 i 26 mm i długościach boków od 200 do 650 mm, “deski” prostokątne o grubości 10-24 mm, o szerokości pomiędzy 117 i 200 mm i długościach od 233 do 3640 mm.
Elementy gotowego parkietu są zestawione w opakowaniach kartonowych lub foliowych, w poręczne jednostki odpowiadające wymogom transportu. Przy dostawie powinny one wg rozporządzenia DIN mieć wilgotność 8 ± 2%.
Przed decyzją o zakupie elementów gotowego parkietu należy wyjaśnić sprawę ułożenia na istniejącym lub dopiero wykonywanym podłożu. Ułożenie pływające, w którym elementy są sklejane ze sobą na wpusty i wypusty, nadaje się do wszystkich istniejących podłoży już izolowanych cieplnie (z wykładzinami dywanowymi, kamiennymi, drewnianymi lub z tworzywa sztucznego). Na jastrychach i sucho wykonanych, spodnich konstrukcjach (płyty wiórowe, płyty gipsowo-włókniste, płyty bitumiczno-pilśniowe) układa się gotowy parkiet również pływająco. Dla tego rodzaju ułożenia należy dobrać “cienkie” elementy gotowego parkietu (od 10 mm).
Do ułożenia na legarach podłogowych, na surowych stopniach betonowych, stosowane są swobodnie podparte elementy o grubości od 20 mm.