Jak odpowiednio dobrać narzędzia murarskie?

Jak odpowiednio dobrać narzędzia murarskie?

Narzędzia murarskie używane są często do różnych prac w domy i w ogrodzie, poczynając od drobnych prac związanych z budową lub reperacją murków, schodów, ścieżek, a kończąc na poważnych, takich jak rozbudowa domu.

Murarstwo należy do tych umiejętności, które dla samouka stanowią źródło ogromnej satysfakcji Jej podstawą jest układanie cegieł równo i prosto, czyli utrzymanie poziomu i prostej linii muru, w czym
konieczne jest umiejętne zastosowanie kilku prostych narzędzi.
Najbardziej przydatnym jest poziomnica, która służy do sprawdzania poziomu położenia układanej warstwy cegieł w budowanej konstrukcji oraz sprawdzania pionu krawędzi stawianych murów. Najlepsza do tego celu jest mocna, długa poziomnica metalowa (długie poziomnice są zawsze dokładniejsze od krótkich). Jej długość powinna wynosić ok. 1000 mm.

Sznury
Sznury, które nacieramy kredą, służą do wyznaczania linii, np. na płaskich betonowych fundamentach Sznur W klamry murarskie zapewnią podczas murowania poziome ułożenie każdej warstwy cegieł względem siebie. Klamry wbijane w zaprawę na zakończeniach muru służą do naciągania sznura tuż przy licu ściany. Po ułożeniu warstwy cegieł, sznur wraz z klamrami należy Rrzenieść do następnej wyższej Bvarstwy.
Do wykonywania prac murarskich niezbędna jest kielnia, której używa się do nakładania i rozścielania zaprawy murarskiej. Trzonek kielni również jest
przydatny – służy do ustawiania cegieł we właściwym położeniu.
W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów i rozmiarów kielni. Najczęściej spotykane długości to 250, 275, 300 mm. Do drobnych prac murarskich wygodniejsza jest kielnia o mniejszych rozmiarach. Wygładzanie zaprawy w spoinach wykonuje się kielnia w kształcie stalowego płaskownika, zwanego żelazkiem do spoinowania.

Dzielenie cegieł
Do dzielenia cegieł najlepiej używać przecinaka, którego ostrze ma szerokość 1 00 mm, oraz młotka murarskiego. Przecinakiem opukujemy cegłę wokół narysowanej linii. Na końcu jednym mocnym uderzeniem dzielimy ją na pół.
Niektórzy murarze dzielą cegły przy użyciu kielni, czego nie powinno się robić, gdyż może to spowodować wygięcie ostrza i jego uszkodzenie.
Starą zaprawę ze spoin najlepiej usuwać specjalnym wąskim przecinakiem o zaokrąglonym ostrzu.