Jaką piłę do drewna wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie?
W zestawie narzędzi każdego majsterkowicza powinno się znaleźć kilka typów pił do obróbki drewna, których można użyć do różnego rodzaju zadań, np. cięcia prostego, wycinania skomplikowanych krzywizn lub otworów.
Większość prac stolarskich wykonywanych przez majsterkowiczów opiera się na prostym cięciu piłą ręczną.W sprzedaży znajduje się kilka typów takich pił. Najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane to płatnica i grzbietnica.
Piły płatnice
Płatnice mają cienki, giętki brzeszczot i służą do cięcia dużych płatów (stąd wzięła się nazwa piły), arkuszy płyt wiórowych, pilśniowych, sklejki i litego drewna na mniejsze elementy, których następnie używa się do budowy szaf, spodów szuflad itp.
Typowa piła płatnica ma długość 56 cm, a w 1 cm długości brzeszczotu mieszczą się 4 zęby.
Piła płatnica wzdłużna jest większa od zwykłej płatnicy. W 1 cm długości brzeszczotu mieszczą się 1,5-2,5 zęba.Służy ona do cięcia grubszych kawałków drewna wzdłuż włókien.
Piły grzbietnice
Piłę grzbietnice można łatwo rozpoznać, gdyż grzbiet brzeszczotu posiada stalowe lub mosiężne wzmocnienie, które usztywnia piłę na całej długości, co powoduje,ze piła ta nadaje się do bardzo precyzyjnych cięć. Używa się jej głównie do cięcia różnego rodzaju listew, np. listew na ramy do obrazów.
Najbardziej użyteczną odmianą piły, grzbietnicy jest piła do czopów, t|zw. grzbietnica-czopnica. Wykonuje się nią małe, precyzyjne cięcia wzdłuż| i w poprzek włókien – zwykle po to aby wykonać czopowe połączenia elementów drewnianych. Długość piły wynosi około 25 do 30 cm, a gęstość zębów około 5-ó na 1 cm.W sprzedaży znajdują się też mniejsze piły tego typu zwane zasuwnicami lub zasuwnicami. Posiadają cieńsze i węższe brzeszczoty, są gęściej uzębione – ok. 8 zębów na 1 cm i używa się ich do wykonywania jeszcze bardziej precyzyjnych prac.
Inna piła, która w zastosowaniu nieco przypomina grzbietnicę, ale nie ma wzmocnienia na grzbiecie to piła zaprojektowana do cięcia desek podłogowych. Półokrągły kształt brzeszczotu pozwala na cięcie desek bez narażenia na uszkodzenie desek sąsiednich.
Piły ramowe
Do ręcznego wycinania krzywizn w drewnie służy piła ramowa. Wąski i giętki brzeszczot, zamocowany w sztywnej ramie, umożliwia wycinanie otworów i innych wewnętrznych wykrojów w drewnie.
Najbardziej przydatna piła tego typu to wyrzynarka (laubzega). Brzeszczot ma długość ok. 20 cm i napięty jest na metalową ramię w kształcie litery C. Na końcu ramy umieszczona jest rękojeść. Brzeszczot tej piły po stępieniu lub po zerwaniu należy wymienić. Zwykle mocuje się go tak, by zęby skierowane były w stronę uchwytu, można też jeśli jest to konieczne założyć go odwrotnie.
Włośnica jest bardzo podobna, ale jej brzeszczot jest cieńszy i krótszy, a metalowa rama, na którą jest napięty, głębiej wygięta.
Natomiast otwornica używana jest do wycinania otworów. Posiada sztywniejszy brzeszczot. Wycinanie najlepiej zacząć w otworze już wywierconym wiertłem i kontynuować blisko wyznaczonej linii cięcia.