10. ..a potem przyspawane. W czasie pracy korzysta się z kilku poziomnic magnetycznych. Spawy zostaną później starannie oszlifowane.
11. Teraz monterzy zakładają balustradę na galerii. Słupki z teowników mocowane sq do stalowej obudowy wokół części stropowej.
12. Cała konstrukcja jest już gotowa, wymaga jedynie nałożenia końcowej powłoki malarskiej. Do czasu zakończenia remontu założono prowizoryczne stopnie.
13. Po wykonaniu prac modernizacyjnych w domu i pomalowaniu stalowej konstrukcji schodów można przystąpić do zakładania właściwych stopni.
14. Monterzy zaczynają pracę od oklejenia wsporników taśmą izolacyjną, aby zapobiec przenoszeniu się na konstrukcję drgań, powstałych przychodzeniu.
15. Poszczególne stopnie zostały wykonane w zakładzie zgodnie z rysunkiem. Teraz przymierzane są do wsporników i będą montowane od dołu do góry.
16. Każdy stopień mocowany jest od dołu czterema wkrętami, przechodzącymi przez wspornik i policzek zewnętrzny. Klejone drewno bukowe prezentuje się tu okazale.
17. Po zamocowaniu wszystkich stopni trzeba przymierzyć ostatni podest. W miejscu, gdzie jego powierzchnia czołowa styka się z galerią, nakleja się paski izolacyjne.
18. Potem wystarczy już tylko ustalić jego dokładną pozycję i przymocować do konstrukcji stalowej. Schody są gotowe i można je przekazać użytkownikowi.
Po dostarczeniu wszystkich elementów na miejsce montażu przystąpiono najpierw do wykonania obudowy otworu stropowego, gdyż do niej zostanie przyspawana konstrukcja podestu wyjściowego. W ten sposób powstał pierwszy punkt zaczepienia słupa schodowego, którego płyta podłogowa została później przymocowana do podłoża będącego w stanie surowym. Do mocowania użyto specjalnych kołków, które nie przenoszą drgań i zastosowano podkładki z neoprenu.
Teraz mocuje się do słupa schodowego wsporniki wraz z policzkiem zewnętrznym, którego poszczególne fragmenty zostają wzajemnie przyspawane. Precyzję połączeń kontroluje się każdorazowo kilkoma poziomnicami magnetycznymi. Potem mocuje się poręcz oraz zakłada wstępnie prowizoryczne stopnie, które będą służyły do czasu zakończenia prac remontowych w budynku. Czynność końcowa: po pomalowaniu całej konstrukcji na kolor antracytowo-szary przystąpiono do montażu ładnych stopni wykonanych z klejonego buka. Każdy stopień przymocowano od spodu specjalnymi wkrętami.
Gatunek drewna zastosowanego do wykonania stopni oraz jego kolor, można sobie wybrać już na samym końcu remontu. Inwestor widzi wtedy, jak prezentuje się całe wnętrze i łatwiej mu zdecydować się na odpowiednie drewno.