Jak z głową urządzić pokój dla dziecka?
Urządzenie pokoju dla małego dziecka to nie lada wyzwanie. Trzeba bowiem patrzeć przyszłościowo- dzieci szybko rosną, a wymiana mebli kosztuje. Warto więc kupić do pokoju dziecka takie sprzęty, które będą mogły służyć latami.
W przypadku niemowlaków i bardzo małych dzieci meble muszą być dostosowane do wymiarów i proporcji ciała. Szybki rozwój wymaga jednak modyfikacji poszczególnych mebli. Warto zainwestować w niemowlęce łóżeczko z regulacją wysokości dna i długości. Doskonale spełni ono swoją funkcję najpierw w przypadku niemowlaka, a później starszego dziecka, które potrafi już samodzielnie stać lub nawet wychodzić z łóżeczka. Przydatna będzie również komoda z funkcją przewijaka – gdy dziecko będzie starsze, górną część można odczepić, bez konieczności wymiany całego mebla. Dla starszych dzieci na rynku dostępne są łóżka rozsuwane, które „rosną” razem z maluchem.
Przez lata będzie również służyć biurko na regulowanych nóżkach i ze zmienianym ustawieniem kąta nachylenia blatu. Do tego przyda się wygodne krzesło. Modeli jest mnóstwo, ale dla młodszych dzieci, a później małych uczniów dobrze sprawdzą się krzesełka z oparciem, które można regulować. Modele te zazwyczaj mają też możliwość zmiany wysokości, tak by dobrze dopasować się do szybko zmieniającego się wzrostu dziecka.
Jeśli chodzi o przechowywanie drobiazgów, niezastąpione będą liczne pudełka, kufry czy kosze. Nie są one dużym wydatkiem i łatwo schować je w szafie czy pod łóżkiem. Pozwalają jednak dziecku na łatwy dostęp do ulubionych zabawek oraz, co ważne – pomagają szybko uporać się z bałaganem. Starszym dzieciom przysłużą się regały na książki i komody z szufladami na ulubione skarby.
Pokój dziecięcy warto również wyposażyć w sprzęty, które mogą służyć zabawie. Bez względu na wiek dzieci będą zachwycone kolorowymi poduszkami w różnych kształtach i rozmiarach. Wiele radości przyniesie też hamak lub huśtawka zamontowane w mniej używanym kącie pokoiku. Dobrym rozwiązaniem jest również kupno miękkich siedzisk wypełnionych granulatem. Dzieci mogą na nich siedzieć, bawić się lub nawet spać – w zależności od własnych potrzeb.