Rozbita szyba może być przyczyną groźnych skaleczeń, a także zaproszeniem dla intruzów. Aby tego uniknąć, musimy wymienić ją jak najszybciej. Nie jest to czynność ani czasochłonna, ani skomplikowana pod warunkiem, że zachowamy odpowiednie środki ostrożności.
Wymiana szyby w oknie na parterze nie wymaga zdjęcia z zawiasów całej ramy. Natomiast w wypadku szyb na wyższych piętrach lepiej jest zdjąć całą ramę i wprawić nową szybę ułożywszy uprzednio ramę na płaskiej powierzchni. Zabierze to trochę więcej czasu i pracy.
Gdy rama składa się z dwóch skrzydeł, należy je rozkręcić i usunąć zaschniętą farbę z główek wkrętów.
Aby ułatwić sobie pracę, powinniśmy ubrać w miarę szczelny kombinezon wyposażony w kieszenie, który nie tylko ochroni nas przed skaleczeniem, ale też pozwoli nam na zaopatrzenie się we wszystkie potrzebne narzędzia, które będziemy mieć cały czas pod ręką, co zaoszczędzi czas.
Usunięcie rozbitej szyby
Przed przystąpieniem do pracy wkładamy okulary i rękawice ochronne Ułożywszy ramę okienną np. na gazetach lub tekturze, aby łatwo było posprzątać kawałeczki szkła, przykrywamy rozbitą szybę kawałkiem mokrej tkaniny i wybijamy szkło młotkiem. Po czym wyjmujemy odłamki, które pozostały w ramie.
Czasami, gdy kit jest bardzo twardy, trzeba powtórnie wykonać powyżej opisane czynności i usunąć odłamki szkła, które pozostały w ramie
Oczyszczenie ramy ze starego kitu ułatwi nam użycie palnika gazowego, którym podgrzewamy stary kit, po czym z łatwością usuwamy go starym dłutkiem lub twardą szpachlą. Stary kit można też usunąć za pomocą specjalnego nacinaka, choć do tego celu powinno wystarczyć dłutko. Dłutko nie powinno być nowe, gdyż podczas usuwania kitu jego ostrze natychmiast się stępi. Należy usunąć wszystkie warstwy kitu, uważając, aby nie uszkodzić ramy.
Wymierzanie szyby
Powinniśmy dokonywać pomiarów dwa razy pomyłka o kilka milimetrów może nas narazić na nowy wydatek. Należy także zmierzyć każdą z kwater okna osobno, gdyż mogą istnieć między nimi niewielkie różnice. Po dokonaniu pomiaru wysokości szerokości kwatery, należy odjąć od nich około 3 mm, tak aby między szybą, a ramą pozostał niewielki odstęp. W wypadku spaczonej ramy należy odjąć 6 mm.
Podając wymiary w zakładzie Szklarskim, tradycyjnie najpierw opkreślarny wysokość a potem szerokość. W ten sposób, gdy kupujemy szkło matowe czy też profilowane będziemy mieć pewność że wzór będzie się odpowiednio układał równolegle do dłuższego boku ramy.
Różne rodzaje szkła i kity
Grubość.szkła mierzy się w milimetrach. W większości wypadków stosuje się szkło 4 mm, choć w małych oknach można też użyć szkła o grubości 3 mm. Najlepiej wstawić szybę z normalnego szkła, choć tam, gdzie zniekształcenia wizualne nie mają znaczenia, można użyć szkła inspektowego, jakiego używa się w szklarni. Przed założeniem szyby należy sprawdzić,czy pasuje ona do ramy, a jeśli nie ,to w zakładzie szklarskim można prosić o jej doszlifowanie. Czasami da się dopasować szybę odwracając ją na drugą stronę, czy też zmieniając położenie góry i dołu.
Kit powinien mieć właściwą konsystencję, jeśli ma utrzymywać szybę w odpowiedniej pozycji i stworzyć wodoszczelną warstwę. Często jest zbyt rzadki, lepi się i w związku z tym jest trudny w zastosowaniu. W takim wypadku należy przez chwilę ugniatać go w palcach lub włożyć między dwa kawałki czystego papieru, by pozbyć się nadmiaru wilgoci i oleju.
W handlu znajdują się dwa rodzaje kitu: produkowany na oleju lnianym i stosowany przy szkleniu drewnianych okien oraz kit szklany do ram metalowych. Tego ostatniego należy także użyć do osadzenia szyby o metalowej oprawie, na przykład szyby izolacyjnej, w drewnianej ramie. Jako zewnętrzną warstwę izolacyjną nałóżmy kit lniany. Obecnie często korzysta się także z wypełniacza szklarskiego, który ma takie same zastosowania jak zwykły kit.
Po sprawdzeniu czy szyba pasuje, należy umieścić na ramie wałeczki kitu, który posłuży jako warstwa izolująca.. Jeśli przy usuwaniu starej warstwy kitu naruszyliśmy podłoże, trzeba je zaszpachlować, poczekać aż wyschnie, po czym położyć wałeczki kitu, rozprowadzając je kciukiem wzdłuż listwy ramy.
Wstawianie szyby
Wstawiając szybę powinniśmy delikatnie lecz mocno dopchnąć jej brzegi ,nie naciskajmy na środek szyby do warstwy kitu, używając kawałka materiału, aby nie pokaleczyć się starymi odłamkami szkła, które mogą nadal tkwić w ramie. Dopchnięcie szyby spowoduje wyciśnięcie nadmiaru kitu przez szparę między listwą a szybą.
Izolująca warstwa kitu nie tylko zabezpiecza przed dostawaniem się wody do środka, lecz także wypełnia nierówności ramy. Jej grubość nie powinna przekraczać 5 mm, co możemy uzyskać pomagając sobie kawałkami drewna o odpowiedniej grubości ułożonymi na ramie.
Szyba powinna być wycentrowana w ramie pamiętajmy o uprzednim przycięciu jej tak, aby jej wymiary były trochę mniejsze niż wymiary ramy, Aby ułatwić centrowanie, między szkłem a ramą możemy umieścić zapałki lub skrawki drewna czy też kartonu. Nie będzie to konieczne, jeśli zdejmiemy skrzydło okienne z zawiasów i ułożymy w pozycji poziomej.
Po dopasowaniu i ułożeniu szyby na warstwie kitu możemy przystąpić do umocowania jej z każdej strony za pomocą gwoździ bez główki, które następnie zostaną przykryte zewnętrzną warstwą kitu. W wypadku większych kwater należy rozmieścić gwoździe w odstępach co 15 cm ze wszystkich stron, rozpoczynając od dołu i kończąc na górze.
Aby uniknąć rozbicia szyby podczas wbijania gwoździ, powinniśmy prowadzić młotek wzdłuż szyby przytrzymując gwóźdź drugą ręką tak, aby warstwa zewnętrznego kitu całkowicie go przykryła. Podczas wbijania nigdy nie należy odrywać młotka od szyby. W przeciwnym wypadku szyba może pęknąć.
Po wbiciu gwoździ nakładamy wierzchnią warstwy kitu. Wzdłuż wszystkich boków umieszczamy wałeczki kitu i wewnętrzną stroną dłoni dopychamy je do szyby. Górna warstwa kitu nie powinna być widoczna z drugiej strony szyby, a więc musi być ułożona na równi z poziomem listwy ramy. Warstwę kitu wyrównujemy przy użyciu noża szklarskiego, który przykładamy równolegle do warstwy kitu, opierając płaski koniec o szybę i stosując nacisk przesuwamy wzdłuż listwy ramy. Aby kit nie lepił się do noża, należy zmoczyć jego ostrze wodą. Gdyby podczas wyrównywania warstwa kitu odlepiła się od podłoża, to wpychamy ją z powrotem i wyrównujemy nożem. Następnie powinniśmy usunąć nadmiar kitu wypchniętego poza listwę ramy z drugiej strony szyby, uważając na niewielkie odłamki szkła, które nadal mogą tkwić w ramie.