Gdzie zacząć
Staramy się kierować ogólną zasadą, która mówi, że tapety należy przyklejać w takim kierunku, by oddalać się od światła. W ten sposób zwykle lekko uniesiony zakład jednego arkusza nie rzuca cienia na drugi. Gdy będziemy kleić tapety na styk, bez zakładu, nie ma to większego znaczenia.
Zaczynamy od końca lub narożnika ściany, futryny drzwiowej lub okna, tak by nie tracić czasu na sztukowanie i dopasowywanie tapety.
Jeśli kładziemy tapetę o wyraźnym wzorze, dobrze jest zacząć od ściany lub elementu najbardziej wyeksponowanego. Ustalamy położenie tapety tak, by wzory ustawione były symetrycznie względem tego elementu, a dalsze tapetowanie prowadzimy w obie strony od tego miejsca.
Jeśli tapeta ma duże geometryczne wzory, musimy tak rozplanować jej przyklejanie, by połączenie tapet, na którym wzory się nie zejdą, wypadło w mało widocznym rogu pokoju.
Najprostszym sposobem odmierzania tapet jest przykładanie ich do ściany. Przyklejając pierwszy arkusz musimy pamiętać o dokładnym usytuowaniu go w pionie za pomocą pionu.
Po wybraniu miejsca, od którego rozpoczniemy tapetowanie, czyli narożnika lub futryny drzwiowej, oznaczamy ołówkiem na ścianie tuż pod sufitem szerokość rolki tapety. Następnie, by zostawić miejsce na zakład, odmierzamy szerokość o 2,5 cm mniejszą niż nasza tapeta.W oznaczonym punkcie zawieszamy pion, którego sznurek pokrywamy szkolną kredą. Przytrzymując go na samym dole, uderzamy nim o ścianę, dzięki czemu odbije się na ścianie linia wyznaczająca pion.
Pierwszy arkusz tapety przycinamy na długość od sufitu do listwy podłogowej z zapasem 5-10 cm. Zanim przytniemy wzorzystą tapetę musimy dopasować wzór do poprzedniego arkusza. Drobne, powtarzające się wzory poziome można bez trudu dopasować. Tapetę z dużym wzorem często musimy obciąć, aby układ wzoru się zgadzał. W takiej sytuacji korzystanie z dwóch rolek jednocześnie będzie najbardziej ekonomiczne; weźmiemy pierwszy arkusz z jednej rolki, a drugi z drugiej.
Gdy dojdziemy do końca ściany, konieczne będzie przycięcie arkusza wzdłuż jego dłuższej krawędzi. Tapetę przycinamy dopiero po posmarowaniu jej klejem i złożeniu na stole. Mierzymy szerokość ściany na górze i na dole. Wymiary przenosimy na arkusz tapety, zaznaczając je punktami, które łączymy długą listwą i wzdłuż niej rysujemy ołówkiem linię. Tapetę przycinamy nożycami wzdłuż linii.
Rozprowadzanie kleju
Podczas rozprowadzania kleju należy uważać, aby nie pobrudzić klejem stołu. Jeśli smarujemy klejem brzegi arkusza, muszą one nieco wystawać poza krawędź blatu. Ruchami od środka na zewnątrz na wzór jodełki nakładamy klej. Należy zwrócić uwagę, aby krawędzie arkusza były nie tylko dokładnie posmarowane klejem, lecz także by warstwa była dość gruba.
Kiedy klej rozprowadzimy już na ok. 2/3 długości arkusza, chwytamy go za posmarowany koniec i zakładamy na siebie klejonymi powierzchniami. Wyrównujemy krawędzie, po czym powlekamy klejem pozostałą część. Po jej posmarowaniu ten koniec arkusza także zakładamy, otrzymując dwa zakłady: jeden duży, drugi mały. Jeśli arkusze są bardzo długie, drugi zakład trzeba odpowiednio powiększyć. Jeśli używamy krótkich arkuszy, wystarczy je złożyć na pół.
Tapety z fabrycznie naniesionym suchym klejem moczymy w rynience z wodą przez ok. 5 minut. Możemy także rynienkę ustawić tuż pod ścianą, by podczas przyklejania tapety nie zalać podłogi wodą.