Zabudowa obszaru kuchenno-stołowego cz.2

kuchnia stelaz1. Teleskopowy przyrząd mierniczy z wbudowaną poziomnicą umożliwia dokładne wytyczenie punktów mocowania konstrukcji. Alternatywa: tradycyjny pion.
2. Profile stanowiące konstrukcję ścianki działowej, przylegające do podłoża i stropu są pokrywane pasami uszczelniającymi, zapewniającymi izolację akustyczną.
3. Po rozłożeniu profili na podłodze i wywierceniu otworów, zakłada się kołki mocujące. Najpierw mocuje się końce, a potem środek (max. odstęp 1000 mm).
4. Profile CW służą do wykonania pionowych słupków. Każda część obramowania składa się z dwóch szyn metalowych mocowanych kleszczami zaciskowymi.
5. Połączenia poprzeczne wytyczające otwór ścianki działowej są wykonane z profili UW. Jeżeli długość poprzecznego profilu przekracza 625 mm, wtedy…
6…. należy wykonać w środku dodatkową podpórkę z profilu CW (widoczna tutaj pod płytą gipsową). Przycięte na wymiar płyty mocuje się wkrętami.
7. Tutaj widać dokładnie jak złożone elementy płyt nakładane są na metalową konstrukcję. Potem wystarczy już tylko uzupełnić jeden wąski bok kawałkiem płyty.
8. Krawędzie płyt łączone na styk z inną płytą trzeba lekko sfazować ręcznym strugiem. Powstałą spoinę można później skuteczniej zafugować.
9. Czas na przymocowanie do stropu wieszaków, na których będzie mocowany element sufitowy, łączący optycznie kuchnię z jadalnią.

 

Chcąc zadowolić wszystkich można wybrać taki wariant zagospodarowania przestrzennego, który połączyłby w wyrafinowany sposób kuchnię i jadalnię tak, by stanowiły jedno pomimo odmiennych funkcji. Koncepcja polega na tym, aby wydzielona kuchnia tworzyła całość wraz z jadalnią. Wszystkie szafki kuchenne zostały usytuowane w kształcie litery U w tylnej części pomieszczenia, natomiast na środku ustawiono zgrabny segment ścienny z płyt gipsowych, który jakby załamuje swobodny wgląd do kuchni, i podkreśla architektonicznie granicę pomiędzy obydwiema strefami. Funkcjonalna ścianka działowa przyciąga wzrok również dzięki wychodzącemu z kuchni, podwieszonemu elementowi stropowemu, który wystaje poza ściankę niczym pomost i tworzy zadaszenie nad stołem w jadalni. Duży, prostokątny otwór w ściance łagodzi efekt przedzielenia pomieszczenia i ułatwia komunikację słowną oraz podawanie posiłków prosto do stołu. Siedząc za stołem można też obserwować dyskretnie piec kuchenny, pilnując, by nic się nie przypaliło. Przystępując do modernizacji kuchni trzeba zwrócić uwagę na kolorystyczne dopasowanie wszystkich elementów. Tutaj dołożono starań, aby cała konstrukcja sprawiała wrażenie lekkości. Tej koncepcji podporządkowano jasne kolory, pastelowe odcienie, a nawet meble kuchenne, ściany i podłogę o stonowanych wzorach – wszystko to razem tworzy spójną całość.