10. Na zdjęciu widoczna jest druga część regulowanego wieszaka, która nakładana jest na podwieszony profil CD, mocując go do stropu.
11. Przy pomocy poziomnicy ustalana jest dokładnie wysokość zawieszenia. Po wypoziomowaniu profilu wsuwa się do otworów klamry zabezpieczające.
12. Konstrukcja pod element sufitowy oparta jest jednym końcem na szynie przymocowanej do ściany kuchennej. Profile poprzeczne mocowane są w równych odstępach.
13. Profile poprzeczne przytwierdzane są przy pomocy takich oto połączeń krzyżowych. Maksymalna odległość pomiędzy profilami nośnymi wynosi 500 mm.
14. Tak wygląda całość w stanie surowym. 0 tym, jak daleko powinien wystawać element sufitowy zadecydowała tutaj wielkość stołu w jadalni.
15. Wstępnie wykonana obudowa z płyty o wymiarach: 100 x 1000 x 100 mm służy jako okładzina elementu sufitowego. W celu zabezpieczenia przed gromadzeniem kurzu można przykryć ją płytą.
16. Po zaszpachlowaniu spoin czołowych oraz miejsc mocowania wkrętów oszlifowano całość i pokryto trzykrotnie cienką warstwą szlachetnego tynku.
17. Również na ściankę działową nałożono cienką warstwę tynku mineralnego bez rozpuszczalników. Później lekko wygładzono powierzchnię.
18. Jeżeli decydujemy się na założenie oświetlenia, to należy odpowiednio wcześnie wyciąć otwory pod oprawy, które posiadają uchwyty samomocujące.
19. W przedstawionym tu elemencie stropowym założono w sumie 8 opraw oświetleniowych, 4 oświetlają pomieszczenie kuchenne, a pozostałe stół w jadalni.
20. Ostatnia czynność: regulowany wieszak zamaskowano obudową z kątowników aluminiowych (wymiar: 50 x 30 mm), które złączono klejem do metalu.
Przejdźmy teraz do spraw budowlano-montażowych związanych z modernizacją kuchni. Lekka ścianka działowa została wykonana z profili metalowych i płyt gipsowych. Zabudowa wykonana z płyt wymaga bardzo dużej dokładności, a wszystkie brzegi i krawędzie przylegania muszą być starannie oszpachlowane.
W celu zminimalizowania nakładu pracy związanego ze szpachlowaniem i dopasowaniem płyt, można skorzystać z częściowo gotowych elementów. Są to np. płyty gipsowe wyposażone w frezowane rowki w kształcie litery V. Wystarczy je tylko zgiąć lub skleić, aby otrzymać pożądany kształt. Tego rodzaju płyty dostępne są na ogół w różnych szerokościach i długości standardowej od 2000 do 2500 mm. Nadają się one doskonale do wykonania wszelkiego rodzaju budowy, gdyż zapewniają wykonanie czystej krawędzi i ograniczają ilość spoin.
Płyty z wydrążonym rowkiem posłużyły też do wykonania przedstawionej tu ścianki działowej, stanowiącej element scalający kuchnię i jadalnię, a równocześnie gwarantujący dyskretną osłonę kuchni.
Przedstawione rozwiązanie zadowoli z pewnością zarówno zwolenników jak i przeciwników otwartego obszaru kuchenno-stołowego.